Item Content Class

UOSLĖS POJŪTIS

„Juk žmonės gali užsimerkti prieš didybę, baisybę, grožį, užsikimšti ausis nuo melodijų ar kerinčių žodžių. Bet kvapo jie negali išvengti. Mat kvapas – kvėpavimo brolis. Su oru jis patenka į žmones, jie negali nuo jo apsiginti, jei nori gyventi. Ir į pačią gilumą įsigauna kvapas, iki pat širdies, ir ten griežtai suskirsto, kam teks prielankumas, o kam panieka, kam pasibjaurėjimas, o kam aistra, kam meilė, o kam neapykanta. Kas valdo kvapus, tas valdo ir žmonių širdis.“

Patrick Suskind. KVEPALAI  (Vilnius: Alma Litera, 1998. - 131 p.)

Nuo gimimo lig pat mirties mes gyvename aromatų pilname pasaulyje. Mamos kvapas, šiltas pienas ir garuojanti manų košė, rytinė kava, cinamonu ir apelsinais iškvėpintos Kalėdos, po lietaus šlapias asfaltas ir nukritę rudeniniai lapai, miegantis šuo, sterilus stomatologo kabinetas ir visais pasaulio kvapais dvelkianti parfumerijos parduotuvė – tai tik keletas aromatų, pažadinančių ištisas virtines spalvingų asociacijų, jausmų ir prisiminimų, iš kurių susideda mūsų gyvenimo mozaika. Kvapai ir aromatai visuomet yra šalia – įvardinti ar neįvardinti, malonūs ar dvokiantys, stiprūs ar vos užuodžiami. Tarsi nematomos gijos jie maišosi ir persipina tarpusavyje, kurdami aromatų akordus ir ištisas simfonijas, ausdami mūsų nuotaikas, būsenas, mintis ir reakcijas. Tik palaimintai naivus ir nežinantis diktatoriškos kvapų galios žmogus gali teigti, jog mūsų elgesį sąlygoja laisva valia ir racionalaus proto balsas. Tūkstančiai lakių aromatingų molekulių sulig kiekvienu įkvėpimu dirginančių mūsų uoslės receptorius, tarsi nematomo fronto kariai atakuoja giliausius ir slapčiausius centrinės nervų sistemos sluoksnius ir žadina senas kaip pasaulis reakcijas: alkį, agresiją, seksualinį susijaudinimą, kovą už būvį ir ištisą instinktų grandinę. Todėl tūkstantį kartų teisus buvo Žanas Batistas Grenujis – pakvaišęs parfumeris, taip spalvingai aprašytas Patricko Suskindo romane Kvepalai“, sakydamas, jog kas valdo kvapus, tas valdo ir žmonių širdis“.

Kvėpavimas yra viena pagrindinių žmogaus organizmo funkcijų. Mes galime ištverti ištisas dienas be maisto ir vandens, tačiau be oro numirtume per keletą minučių. Kvėpavimas tarsi bangos skalauja mūsų plaučius ir visuomet ateina poromis: įkvėpimas, iškvėpimas, tarsi potvynis ir atoslūgis gyvenimo vandenyne. Vienintelė išimtis yra lemtingieji momentai – gimimas ir mirtis – nenumaldomai nustatantys mūsų istorijos apmatus, pradžią ir pabaigą. Gimdami mes pirmą kartą įkvepiame šio pasaulio kvapus ir sulig paskutiniu atodūsiu leidžiamės į naują nuotykį – kelionę per beores Bardo erdves.

Mokslininkai paskaičiavo, kad per parą žmogus vidutiniškai įkvepia ir iškvepia 23 000 kartų, per kvėpavimo takus praleisdamas apie 10 000 litrų oro - kvapnaus oro, dirginančio uoslės receptorius ir uodžiamąsias smegenis – seniausią galvos galinių smegenų dalį. Uoslės organas evoliucijos eigoje susiformavo vienas pirmųjų iš kitų jutimo organų, tačiau iki šiol jis yra mažiausiai ištirtas. Uodžiamosios smegenys priklauso limbinei sistemai, todėl kvapų jutimas turi įtakos jos veiklai (emocijoms, elgesiui, jausmams, net atminčiai ir suvokimui). Uoslė yra ypač svarbi lytiniam potraukiui – kaip gyvūnų, taip ir žmonių gyvenime. Šią paslaptį visuomet intuityviai žinojo moterys, nuo senų senovės rengdamos save ne tik spalvingais drabužiais, bet ir egzotiškiausių aromatų aura. Uoslės pojūtis suteikia informacijos apie mus supančią aplinką, perspėja apie pavojus. Kvapų suvokimas glaudžiai siejasi su skonio jutimu: kai susergame sloga, tai ne tik neužuodžiame kvapų, bet ir nejaučiame valgio skonio. Psichologai teigia, kad uoslės pojūtis, tarsi Ariadnės siūlas susieja aklą ir kurčią naujagimį su išoriniu pasauliu, kol dar neišsivystė kiti receptoriai – langai ir durys, pro kuriuos mūsų siela žvelgs į pasaulį. Tam, kad užuostume, cheminė medžiaga turi išskirti į aplinką savo dalelių - būti laki.

Lakūs, aromatingi, amorfiški (keičiantys fizinį būvį) – taip apibūdinami eteriniai aliejai, pagrindinės aromaterapinės medžiagos, augalo siela, uždaryta buteliuke, penktasis elementas, sujungiantis žemę ir dangų. Pasaulis yra kvapnus“,- teigia aromaterapija.

 Uosles pojutis clip image002

1 pav. Uodžiamosios smegenys ir kvapų jutimas