Item Content Class
Emocines laisves technikos

Emocinės laisvės Technikos

Emocinės laisvės technikos (Emotional Freedom Techniques  — EFT) — tai sensacingas metodas, geometrinės progresijos greičiu plintantis po pasaulį, jo populiarumą ir efektyvumą galima būtų palyginti su Reiki. EFT populiarumo paslaptis — šio metodo universalumas, paprastumas ir greiti rezultatai. EFT praktikai teigia, kad  šią techniką verta naudoti net ir tuomet, kai atrodo, jog niekas nebegali  padėti.

Emocinės laisvės technikos  — tai psichosomatinis emocinių ir fizinių problemų gydymo būdas, „akupunktūra be adatų“, sukurta JAV 1990-aisiais ir sparčiai plintanti po visą pasaulį. Šį metodą sukūrė klinikinis psichologas Rogeris Callahanas (JAV), o supaprastino ir išpopuliarino inžinierius ir alternatyviojo gydymo specialistas Gary Craig (JAV).

EFT seansas — tai labai greitas ir efektyvus būdas, padedantis greitai ir be skausmo pasiekti teigiamų savo mąstymo, emocinės ir fizinės būsenos pokyčių, palengvinantis gyvenimą įvairiausių fizinių susirgimų atveju. Šį metodą galima sėkmingai derinti su kitais gydymo būdais – alternatyviais ir tradiciniais.

EFT seanso metu sujungiami du metodai:

  • psichologija (neurolingvistinio programavimo ir hipnozės elementai, darbas su afirmacijomis (teiginiais), metaforų naudojimas, savistaba, vizualizacija);
  • akupresūra (tam tikrų taškų tapšnojimas, energijos tekėjimo meridianais išjudinimas, energetinių blokų pašalinimas, morfinių (informacinių) laukų aktyvacija).

Klientui įvardinus savo problemą, rūpestį ar negalavimą, minėta problema suformuluojama paprasta, tiesmukiška fraze, nusakančia įtampos esmę. Sakinys apie esamą problemą (negatyvi informacija) „suporuojamas“ su savęs priėmimo teiginiu (pozityvi informacija), pvz., „Nors jaučiu vidinį drebulį kalbėdamas prieš auditoriją, aš save myliu, gerbiu ir priimu“.

Garsiai kartojant šią paradoksalią frazę tris kartus, tapšnojami tam tikri akupresūros taškai, esantys plaštakoje. Darbas tęsiamas garsiai įvardinant klientą varginančius nusiskundimus ir tuo pačiu metu tapšnojant aktyviuosius taškus, žyminčius meridianų (energetinių kanalų) pradžią, pabaigą arba tiesiog kelią. Daugiausia šių taškų ant  veido, pečių srityje ir plaštakose. Pirmojo seanso metu, jei klientas jaučiasi pasimetęs, nuliūdęs ar bejėgis, akupunktūrinius taškus už jį gali tapšnoti EFT praktikas. Vėliau, susipažinęs su šiuo metodu, klientas pats gali sėkmingai koreguoti savo situaciją ir būsenas — tiek seanso metu, tiek savarankiškai.

Emocinės laisvės technikos padeda „išvalyti“ kūno atmintį nuo neigiamų prisiminimų ir transformuoti  neigiamą energiją, įstrigusią meridianų sistemoje streso ar traumos metu. Todėl EFT seansas ypač rekomenduotinas žmonėms, gyvenime patyrusiems daug traumų (fizinių ir psichologinių), operacijų, kenčiantiems nuo chroniškų fizinių negalavimų, streso ir įtampos. EFT  — labai švelni ir natūrali gydymo technika, praktiškai neturinti kontraindikacijų ir nemalonių šalutinių poveikių, leidžianti transformuoti užblokuotą energiją be pakartotino traumavimo pavojaus: seanso metu klientas išlieka ramus, sąmoningas ir valdo situaciją.

Šis metodas labai tinka šiuolaikiniams užimtiems (netgi skeptiškiems!) žmonėms, vertinantiems gydymo praktiškumą ir neturintiems laiko ilgalaikei terapijai. Klientai lengvai supranta EFT esmę, greitai išmoksta naudoti savarankiškai (pertraukų tarp seansų metu arba iškilus problemoms kasdieniniame gyvenime: patyrus stresą, išgyvenant intensyvias emocijas).

Emocinės laisvės technikos gali būti naudojamos kaip savireguliacijos ir „psichologinės higienos“ metodas. Tai puiki proga stabtelėti ir atidžiau pažvelgti į viduje susikaupusius išgyvenimus, problemų bei negalavimų priežastis (ir jas  pašalinti!). EFT moko valdyti savo nuotaikas, emocijas, reakcijas ir požiūrį į gyvenimą. Psichoterapijoje šis metodas yra tiesiog neįkainojamas įveikiant tokias sudėtingas ir ilgalaikes problemas kaip žalingi įpročiai, potrauminis sindromas, įvairios neurozės, fobijos, depresija, chroniškas negatyvus mąstymas, vidiniai kompleksai ir pan.

Džiugu, kad EFT mokymas tampa prieinamas ir Lietuvoje (žr. Emocinės laisvės technikų seansas). Daugiau apie šį metodą rekomenduojame skaityti vienintelėje šiuo metu knygoje lietuvių kalba:

  • Rainer ir Regina Franke. Išsivaduokite iš rūpesčių per minutę. „Algarvė“, 2006.